Mothermood – Dáša a Eliška

Zář 1, 2022

Mateřství je jako balíček emocí. Během několika let rozbalíte snad všechny druhy pocitů od štěstí, lásky, dojetí, nadšení a vděčnosti, po pocity únavy, selhání, zoufalství a vlastní nedostatečnosti… Je to mixér emocí, který s rozhodnutím stát se rodičem nastoupí a už vás nikdy neopustí.

 

A protože role mámy není sezónní, ale na celý život, rozhodli jsme se podpořit náš mama klub a vytvořili jsme pro vás kolekci Mothermood. Její součástí budou rozhovory s inspirativními ženami, které jsme si spolu s naší kamarádkou Veronikou dlouho přály realizovat a jsme nadšené, že konečně začínáme.

Nechceme ukazovat mateřství jen jako nejkrásnější období ženy zalité duhou na instagramu. Protože to tak leckdy není. Mateřství je test vaší psychiky, vašeho vztahu s partnerem i blízkou rodinou… Je to leckdy dřina a je potřeba o tom mluvit.

Navštěvujeme zajímavé ženy a vedle autentického rozhovoru fotíme i kousek jejich domova, kde se žije a roste, ale většinou i pracuje. Na úvod vás zveme do našich vlastních domovů a životů. Jsme dvě ségry, dvě mámy a skoro 4 děti. Prvních pár otázek jako startovní čára našeho blogu Mothermood. Brzy představíme naši třetí kolegyni Veroniku, stojící za projektem Brandstylist.cz.

Jdete do toho s námi? Pošlete nám tip na zajímavou ženu, mámu, která inspiruje vás.

Dáša

zakladatelka Mama by Segra
39 let, 2 děti, 7 a 2 roky.

Jaká byla realita vs představy o mateřství?

Vzhledem k zaměření značky by se asi hodilo napsat, že vstup  do mateřství pro mě byl jednoduchý a splavný, ale opak byl pravdou… Mít první dítě mě docela zaskočilo, jednak proto, že jsem byla jedna z prvních v okruhu mých kamarádek a to mi bylo 32.:) Byl to pro mě šok, chyběla mi práce, kontakt s kolegy a kamarády. Trochu jsem se miminka bála, navíc dcera odmítala kočárek a skoro přes den nespala, takže nosit v šátku pro mě bylo řešení jak se dostat z domu. Díky nošení ale mezi námi začalo vznikat pouto a mně začalo docházet, že život s dětmi už nikdy nebude takový jako před nimi…
Všechno se změní, od vašeho těla, po váš osobní čas, který je prvních pár měsíců a někdy i let úplně na nule. Vztah s partnerem projde ohnivou zkouškou, vztah s rodiči a vaše dětsví vyvane na povrch.
Všechno bylo nové a chvíli mi trvalo než jsem se v nové roli našla.

Jak dlouho mi trvalo se najít? 

Určitě několik měsíců. Pochopila jsem, že být jen doma mi nestačí a že musím začít pracovat. V té době jsem se také rozhodla, že se už nevrátím na bývalé místo v reklamní agentuře a že se ze mně stane freelancer. Postupně také vznikla značka Mama by Segra, impulsem byla moje dcera, kterou jsem nosila v šátku i přes zimu a neměla jsem co na sebe.

Jakou nejlepší radu jsem dostala? Jakou nejblbější?

Na nic si nehrát a být autentická, autentická matka. Děti to stejně prokouknou, jestli na ně budeme něco hrát. Za nejblbější považuji radu, že porod bolí a že když to zvládne každá, tak já taky.

Co by ženám, matkám pomohlo v této kovidové době?

Aby na ně neházel stát problémy, které by měl řešit především on. Zavřít školky, školy, ale už se nezajímat jak to mámy vedle své práce zvládnou. Co mají dělat samoživitelky? Spoléhat se na to, že každá máma se sedře aby zvládla skloubit děti, práci i domácnost je přežitek z dob minulých a mělo by se o tom začít mluvit!

Eliška

zakladatelka Mama by Segra
36 let, dítě 1 rok a druhé na cestě. 

Co mi nová zkušenost být matkou přinesla do mé práce?

Že by člověk neměl v životě tolik pracovat. Že každý den se stane jen jednou a děti roustou příliš rychle na to, abychom se snažili práci narvat do každé volné chvilky, kdy si zrovna sami hrají anebo spí. Ale bohužel mi to zatím úplně nejde.
Na druhou stranu se učím větší systematičnosti a plánování, a určitě mě dítě učí práci víc rozdělovat a delegovat.
Také si zvykám, že se některé věci prostě stanou až druhý den nebo týden nebo měsíc…

Poradil mi někdo jak na to? Máma, kamarádka..? Segra? 😉 

Určite, tím, že jsem měla první dítě až v 36. letech už kolem mne bylo hodně matek, které mi daly spoustu rad. A samozřejmě jsem se radila u ségry, když jsem si nevěděla rady, byla první pomoc. Taky jsem před porodem prošla kurzem Hypnoporodu a tam jsem dostala spoustu hlavně uklidňujících rad. Od té doby to každé budoucí matce, co má trochu jen obavy, doporučuji!

Jak dlouho mi trvalo se najít? Pokud vůbec jsem se hledala.

Přijde mi, že jsem se kupodivu po porodu moc hledat nemusela. Spíš během těhotenství jsem dost balancovala s myšlenkami, jestli to byl dobrý krok, jestli budu dobrá máma, jestli to mimi budu mít vůbec ráda.  Ale pak dcera přišla na svět a bylo to jasný a přirozený. Určitě v tom ale hrál roli i dobrý porod a přítomnost manžela celé šestinedělí.
Ale je pravda, že když jsem se vracela více zpět do běžného života, tak jsem se musela začít srovnávat s tím, že už neudělám tolik věcí co dřív. Na tom se občas ještě zadrhnu.:)

Jaký byl největší fuckup (co sis myslela, že bude fungovat a ono vůbec).

Emoce :). Myslela jsem, že mě nerozhodí když bude dítě brečet, někde se bouchne anebo když tramvaják zacinká na mávající dítě :)). Ale třeba za to může i další těhotenství!
Fuckup – někdy neudržím nervy a křičím a pak mě to zase mrzí, protože to není fuckup dítěte, ale můj. 

Ségry na focení oblékly:

Je povoleno smát se
i brečet.
Jsme
jeden tým.

Mothermood – feel like you need…